Header Ads

Kıl Kökü İltihabı,Ter Bezi İltihaplanması Tedavisi

Güncelleme 26.02.2017

Kıl Kökü İltihabı, Genital Çıban, Hidradenitis süppürativa(köpek memesi hastalığı)


Ter bezi iltihabı ile ilgili yazı yazmamın sebebi çok uzun zamandan bu yana koltuk altımda oluşan iltihaplanmaların sebebini kıl kökü iltihabı sanmamdan dolayı tedavisini yanlış yapmamdır.

Hidradenitis suppurativa hastalığı ise aslında bir tek koltuk altında iltihaba yol açmıyor çünkü ter bezi iltihaplanması olduğundan dolayı kiminde ensede kiminde saç diplerinde, makat bölgesinde ve kasık bölgesinde olabiliyormuş.


Hidradenitis suppurativa hastalığı

Tecrübelerimden Hidradenitis suppurativa hastalığının  tedavisi ilaçla veya cerrahiden çok günlük temizliği iltihaplı bölgeler için hiçbir şekilde ihmal edilmemeli, özellikle geçtiğini düşünüp temizlik ihmal edilmemeli. Son yorumlardan sonra süt ve süt ürünleri kesinlikle fazla tüketilmemelidir. Bu durum ilginç oldu ama ben şu an bu şekilde rahatladım bu arada yanlışlıkla tüketilmelidir yazmışım sert bir yorumla hatamın farkına vardırıldım otomatik tamamla yazı yazarken başa bela oluyor yazdıklarınızı tekrar okumaya üşenirseniz.Ter bezi iltihaplanmadan dolayı ilk önce apne olarak kendini gösteriyor daha sonra bu iltihap şişerek sancılı ağrılara dönüşüyor, ilk başladığı anda mutlaka doktora görünün ve size yazacağı antibiyotik etken maddeli ilaçları kullanın, tabi ki doktora danışmadan yapmayınız. Unutmayın ki aynı ilaç farklı bünyelerde farklı etkiler yaratır, bu sorumluluğu almayın. Ter bezi iltihaplanmasında bitkisel tedavilerden de fayda gördüğünü yazanlar ve söyleyenler var ama dediğim gibi uzmana görünmeden kullanılmasını kesinllikle önermiyorum.

Hidradenitis süppürativa(Köpek memesi hastalığı)

Hidradenitis süppürativa(Köpek memesi hastalığı)

Hidradenitis süppürativa(Köpek memesi hastalığı)

Hidradenitis süppürativa özellikle genç kadınlarda görülen ve belli ölçülerde yaygın olan bir hastalıktır. Apokrin ter bezi olan bölgede yerleşen bu hastalık, ağrılı bir nodülden apse, sinus oluşumu ve hipertrofik skarlara kadar değişen bir semptom kompleksinden oluşur. Klinik bulgular arasında, apokrin ter bezlerinin yerleşmiş olduğu bölgelerde ağrılı nodüller, sinus yolları ve hipertrofik skarlar vardır. Bazı risk faktörleri olmasına karşın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Orta şiddetteki olgular bile yaşam kalitesini etkiler. Tedavi medikal ve cerrahi olup kliniğe göre bireyselleştirilmesi gerekir. Geniş spektrumlu antibiyotik ve eksizyon girişimleri tutulumunun genişliğine göre ayarlanır. Diğer yandan anti-TNFa ve retinoidler gibi bazı ilaçlar etkin olmakla beraber fayda-risk oranı açısından halen soru işaretleri vardır
http://www.uludagsozluk.com/k/hidradenitis-suppurativa/
Kaynaklar:

Karbenkül

    Kadınlarda özellikle dış genital organın tüylü kısmında ve çoğunlukla kasık bölgesinde çıkan değişik boyutlara ulaşabilen ağrılı hassas,kırmızı renkte  bazen hareketi de kısıtlayan kıl kökü enfeksiyonları sık görülmektedir. 

Genital bölge hijyenine tam dikkat edilmemesi sık ve sentetik içi çamaşırlar pantolonlar ,hijyene dikkat edilmeden yapılan tüylü bölge temizliği bu enfeksiyonların oluşumunu arttırmaktadır.
Genellikle küçük boyutta olabilen ve follikülit olarak isimlendirilen bu enfeksiyonlar bazen büyük boyutlara ulaşabilmekte ve halk arasında “çıban” olarak isimlendirilen  fronkül haline gelip şiddetli şikayetlere sebep olabilmektedir.

Follikülit, Kıl Kökü İltihabı Nedir, Belirtileri Nasıl Olmaktadır Ve Tedavisi Nasıldır?

Follikülit, Kıl Kökü İltihabı Nedir?
Belirtileri Nasıl Olmaktadır 
Ve Tedavisi Nasıldır?


Kıl folikülleri çevresinde küçük beyaz başlı sivilceler. Folikülit, kıl keselerinin yüzeysel bir enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonlar çok görülür ve genellikle bunlara stafilokok veya mantar cinsi organizmalar yol açar. Bunlar cildin herhangi bir yerinde elbise sürtünmesi, kıl kesesi tıkanması veya yaralanma nedeniyle oluşabilir. Örneğin cinsel organ bölgesi veya koltuk altlarınızı traş etme sonucu bir döküntü haline gelebilir ve tedavi edilmezse, kronik bir durum alır.

Tedavisi ise;Hafif foliküt sadece lokal antibiyotikle tedavi edilebilir. Daha yaygın folikülit sıcak su kompresleri ve ağızdan alınan antibiyotiği gerektirir. Eğer cinsel bölge  foliküliti varsa, tüy temizliği için her defasında yeni bir bıçak kullanınız veya başka bir yöntem ile genital bölge temizliği yapınız. Kirlenmiş giyim eşyası veya aynı jileti tekrar kullanmak gibi enfeksiyonu tekrarlatacak davranışlardan kaçınınız.

Fronkül, Karbenkül (Çıban), Belirtileri Nasıl Olmaktadır Ve Tedavisi Nasıldır?
Ciltte, genellikle pembe veya kırmızı hassas şişkinlik, Şişkinliğin ve kızartının giderek yayılması, deride acı, ağrı, Ateş veya bitkinlik. Çıban bir veya daha fazla kıl kesesinin lokal enfeksiyonudur ve genellikle stafilokoklar neden olur. Vücudun herhangi bir yerinde birden fazla çıban varsa bu duruma fronküloz denir. Bu enfeksiyonlar temasla kolayca yayılır (vücudun diğer taraflarıyla ve diğer insanlarla teması). Karbonkül ise enfeksiyonun cilt altına yayılmasıyla olur. Bazen başlangıç safhasındaki kaşıntı ve hafif ağrıdan sonra çıban kaybolur. Fakat daha sıklıkla, biriki gün için hızla büyür, lezyonda cerahat toplandıkça basınç ve ağrı artar. Nodülde beyaz veya sarı bir baş verir ve patlar, boşalır iyileşir. Daha sonra aynı yerde tekrar olabilir ve aynı olaylar tekrar yaşanır. Çıbanlar çok sık görülür ve çoğu kimse hayatı boyunca bir çıban çıkarır. Çıban cildin herhangi bir yerinde olabilir, fakat en büyük ihtimalle yüzde, boyunda, koltuk altı, kaba etler ve uyluk bölgesinde görülür. Karbonküllere erkekler kadınlardan daha yatkındır. Karbonküller yavaş gelişir ve kendi kendine boşalmak için cildin yüzeyine erişmeyebilir. Bu rahatsızlıklar, sağlık şartlarının kötü olması, Fıziksel yıpranma, giyim eşyası tahrişleri ve akne, dermatit, şeker hastalığı ve pernisyöz anemi dahil birçok durumda meydana gelir.

Tedavisi İse;Çıbana birkaç saatte bir 30 dakika süreyle sıcak su kompresi yapmak ya küçülüp kaybolmasını veya daha büyük ihtimalle patlayıp daha kısa sürede boşalmasını sağlar. Çıbanmızı asla sıkmayın ve yarmayın, çünkü enfeksiyonu yayabilirsiniz. Enfekte bölgeyi sık sık antibakteriyel sabunla yıkayın ve akan cerahatin başka yerdeki cilde değmesini önleyiniz. Israrla devam eden ve ağrısı artan çıbanlar için doktorunuz ağızdan antibiyotik tedavisi verebilir. Bazı çıbanlar ameliyatla boşaltılır ve hasta hızla rahatlar.http://www.doktornevra.com/jinekoloji/genital_enfeksiyonlar/follikulit_ciban.asp

Geçmiş olsun ve Acil şifalar dilerim. Yorum yaparak kendi durumunuz ile ilgili bilgi verebilirsiniz.

53 yorum:

 1. sevgili dostum selam...
  aynı hastalıktan bende müzdaribim...
  bir çok yol denedim
  şu an çinko glukonat kullanıyorum fakat haddinden fazla alındığından (günde 100 mg gibi) yan etkileri hayli fazla
  temizlikten bahsetmişsin
  temizlik dışında başka bir önerin olabilir mi
  diyet bitkisel tedavi merhem v.b.
  teşekkürler...
  umut_bey@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,Çok geçmiş olsun bu hastalıktan aslında kurtulma yolu biraz zor ve malesef %100 değil çünkü tekrarlama olasılığı varmış. Size tavsiyem iyi bir genel cerrah uzmanı bulmanız ve operasyona girmenizdir onun haricinde ilaç tedavisi en erken zamanalarda işe yarıyor ondan sonra malesef sadece azaltıcı etkileri var kesinlikle yapacağınız hareket iyi bir genel cerrah bulmanızı öneririm bu sayede %90 kurtulma şansınız var.

   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
  2. Adsız5:56 ÖS

   Sitenizdeki bu yararli paylasim icin tesekkur ederim. Ben bu hastaliktan uzun zamandir muzdaribim fakat resimdeki gibi yogun degil. Son zamanlarda agrisi fazllasti doktora gidicem

   Sil
  3. Yorum için teşekkürler. Geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum. Doktorunuz bu konuda uzman ise ve dediklerini yaparsanızı sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz ama malesef dikkatli bir yaşam ile yeniden çıkmasını engelleyebiliyorsunuz onun haricinde şimdilik kesin bir tedavi yok deniliyor.

   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
 2. Kayseride dr Yüksel Küçükçelebi uyguladığı tamamlayıcı tıb yöntemleri ile mucize diyebileceğim iyileşmeyi sağladı.Biz gibi çare arayanlar ulaşsınlar zira yıllardır görmediğimiz tedavi kalmamıştı .Denemenizi tavsiye ederim.Acil şifa dileklerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum ve paylaşım için teşekkürler.
   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
  2. Adsız11:31 ÖS

   mustafa bey dr. yüksel küçükçelebi ile nasıl iletişime geçebilirim acaba.Teşekkürler

   Sil
  3. İnternet üzerinden arama yaptığınızda iletişm bilgileri mevcuttur.
   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle.
   Acil Şifalar

   Sil
 3. Ben de yaklaşık 10 yıldır rahatsızım,1 2 kez doktora gittim önceleri sadece kuyruk sokumda
  çıkıyordu sonra koltuk altımda makata yakın bölgelerde ve kasığımdada olmaya başlaı bazı bölgelrimde devamlı akıntı oluyor hiç kesilmiyor mutlaka cerrahioperasyon gerekiyor dedi doktoren kısa sürede olmak istiyorum antibiyotik bu aşamada fayda emiyor.herkese geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun ve acil şifalar.
   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
 4. bendede var sağ koltuk altı tüylerin olduğu bölgeyi aldılar rahattı ama buseferde sol tarafta çıkmaya başladı çok kötü çalışamıyorum sanırım çözümü yok galiba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba çok geçmiş olsun aynı durum benimde başıma geldi fakat çözümü yok olarak düşünmeyin biraz yaşam tarzınıza dikkat etmeniz gerekecek. Özellikle o bölge çıplak kalmamalı, askılı atlet yerine kollu atletleri, fanilaları tavsiye ederim. Ayrıca tekrar operasyon olmaktan çekinmeyin ama genel cerrah uzmanınızı iyi seçiniz. Bitkisel veya tıbbı olmayan uygulamaları ben tavsiye etmem bu yüzden uzman bir genel cerrah ve yaşam tarzınızda ufak değişiklik ile bu sıkıntınızdan kurtulacağınıza inanıyorum.

   Sil
 5. bendede var sağ koltuk altında tüylerin olduğu bölgeyi aldılar şimdide sol tarafta çıkıyor sanırım tedavisi yok

  YanıtlaSil
 6. ben yaklaşık on senedir bu sıkıntıyı yaşıyorum yaklaşık 1 hafta önce genel cerrah uzmanı tarafından ameliyatla sol baldır, göbek altı ve koltuk altımdaki iltihabları aldırdım doktorum kartal eğitim araştırma hastanesinde
  uzman doktor Hasan Ediz Sıkar beyfendi tavsiyesi ile lazer epilasyon olacağım kendisi bu şekilde olan hastaları epilasyon yaptırarak tedavi ettirmiş sonrasında sıkıntı oluşmamış sizlerede bu hastalıktan çok çeken biri olarak tavsiye ederim iyi günler

  YanıtlaSil
 7. selamun aleykum arkadaşlar ben bu dertten 10 senedir muzdariptim 1 hafta önce baldır-koltuk altı ve göbek altından ameliyatla bu iltihapları aldırdım kartal eğitim araştırma hastanesinde ameliyat oldum tavsiye ederim temiz ve ilgilililer orada bulunan doktorum genel cerrah uzmanı Hasan Ediz Sıkar beyfendi bana lazer epilasyon yaptırmamı tavsiye etti daha önceki hastaalarını bu şekilde tedavi etmiş bu durumdan çok sıkıntı yaşayan biri olarak sizlere aktarmak istedim iyi günler...

  YanıtlaSil
 8. Dr yuksel küçükçelebi nasıl bir tedavi uyguladı acaba, adresi ankarada istanbuldan gidicem, alternatif tedavi mi akupunktur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Acil şifalar diliyorum, Dr Yüksel Küçükçelebi ile ilgili bilgiyi kendisinden alabilirsiniz. Bizim blogumuz ile ilgili değildir. Blog okurlarımızın paylaşması sonucunda yorumlarda bulunmaktadır. İnternetten iletişim bilgilerinizi bulmanız mümkündür.

   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
 9. mrb. öncelikle herkese geçmiş olsun. ben 28 yaşındayım 10 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum.Gitmediğim doktor kullanmadığım antibiyotik iğne kalmadı diyebilirim.koltuk altında başlayıp göğsüme sıçradı sonra da kasığımda başladı.tek bir iltihap olmuyordu bende aynı anda birden fazla.Surp Pirgiç de Sarkis Barış hocaya gittim bir arkadaşımın tavsiyesiyle.Yaşlı güleryüzlü.Allah razı olsun iltihaplarda ciddi azalma oldu.yaklaşık iki aydır herhangi bir nüksetmede olmadı.Tavsiyem çikolata,kahve özellikle nescafe,et ve süt ürünlerini özellikle salam sosis vb,alkol dikkatli tüketin.Ben ilaç tedavisi süresince bunları en alt düzeyde tüketmeye gayret ettim.kahveyi tamamen çıkardım hayatımdan.Bu tüketimlerle alakalı birçok Dr makaleleri okudum tetiklediğine dair.Şimdi lazer epilasyona başlıyorum umarım etkili olur. Herkese acil şifalar.

  YanıtlaSil
 10. Adsız10:21 ÖS

  Bende 20 senedir hayatimi mahveden bu hastalikla ugrasiyorum yasimim 40 19 yasimda ilk sag koltuk altinda sonra oburunde kasiklarda ve kalca ve ensemde benimde gitmedigim bir yer kalmadi bende pes ettim ve boyle yasamaya kendimi alistirmak istedim ama cok zor calisamadim malul emekli olmak istedim olamadim calisamayinca sgk pirimlerim odenmedi sonumun ne olacagini dusunmekten piskolejim bozuldu bu hastaligi olanlar maddi durumu iyiyse ozel amerikan hastanesinde iyi plastik cerrahlar oldugunu duydum aldiklari ucrett tatminkar oldugu icin iyice ugrasiyorlarmis cunku ozenle hasarli bolge cikarilmasi lazim yoksa tekrarlama ihtimali yuksek onun icin maddi imkaniniz varsa paraya acimayin benim gibi kafayi siyirma noktasina gelirsiniz birde ilac kullanmakla vakit gecirmeyin roakutan di carti curtu hepsi hikaye .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler, çok geçmiş olsun, acil şifalar.

   Sil
 11. Adsız3:28 ÖS

  Yaklasik 5 yildir bende hidradenitis hastaligiyla ugrasiyorum.antibiyotiklerin fayda etmedigini gordum.biyolojik ajan kullandim geciriyor ama kesin çozum degil.plastik cerrahta operasyona gircem Allah nasip ederse ege universitesinde sonucunu sizinle paylasirim ins.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acil şifalar diliyorum ve sonucu bizlerle paylaşın lütfen.

   Sil
 12. Adsız6:44 ÖS

  Merhaba aradaşlar bendede 3 yıldır köpek memesi mevcut ilk olarak koltuk altında çıktı ve patladı doktora gittim antibiyotik vs verildi sadece geciktirdi kaybolmadı meshur kolsuz agopa gittim oda cerrahpaşaya yönlendirdi sağolsun para almadan orda tedavi başlatıldı roaccutane faydası oldu ama yan etkileri canımı çok sıktı surekli dudaklarım yara oluyordu dayanamadım bıraktım sonra annanem eskiden köyde bu tip şeyleri sülükle tedavi ettiklerini söyledi bende gidip eminönden 4-5 tane aldım patlamaya yakın saldım ve intihalpi temizledi ama geçmedi her seferinde şişmeye başlayınca saldım 6 kere salmışımdır 4 ayda ve 1 yıldır hiç çıkmadı yara kapandı diğer koltuk altım hafif kızardı onada saldım hiç yara olmadan oda geçti 1 senedir tertemiz hiç birşey yok denemenizi tavsiye ederim umarım işe yarar ve kurtulursunuz bu illetten

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar arkadaslar hepınıze cok gecmıs olsun yaşım 24 hemen hemen 6 yıl kadar dır bende bu lanet hastalıkla ugrasıyorum sizinde yaptıgınız gıbı bırcok antıbıyotık ve kremler kullandım ama hıc bırı fayda etmedı . Hastalık ilk etapta ensemde ve kalcada vardı daha sonra koltuk altı kasıklar ve gobek altındada cıkmaya basladı . Ege unıverstesı plastık cerrahı polıkınlıgınde 4 kez lokal amelyat gecırdım yıne aynı amelyat ızlerıde yanıma cabası :( son olarak bırının tavsıyesı ıle yıne Ege unıversetesınde protokolojı polıknlıgıne gıttım acıl yatıs verdıler bıkac saat sonra amelyat oldum hastalık ıcın ılk etapta fistül dediler sonraki hafta kontrolde birkac doktor baktı fistül degilde bahsı gecen hidradentis suppurativa denılen lanet hastalık oldugunu soyledıler 6 senedir bu hastalıgı cekıyorum daha ıkı hafta önce dogru teshıs edıldı bu bıraz güldürücü ... Ve hastalıgın ısmını soyleyen doktor aynı hastahanede cildiye bölümüne gitmemi istedı ve gittigimde kendisiyle ırtıbat halıne gecmemı ıstedı cıldıye doktorunun yanında bulunacagını soyledı.. Ben yoruldum artık bu hastalıktan acısından pisliğinden insallah Rabbim bu sefer şifamızı vesıle eder inşallah hepinize cok cok gecmıs olsun

  YanıtlaSil
 14. Adsız5:17 ÖÖ

  ölene kadar cekecegım bır hastalık da yalnız olmadıgımı bılmek benı deliler gibi ağlatsada bunu cekmek zorundayım zorundayız.. yuzemezsınız bı bok yapamazsınız ustunuzu cıkarmaya utanırsınız beyaz gıyemezsınız heryerınız les gıbı kokan ıltıhap olur bu satırları yazarken aglamakdan kendımı tutamıyorum eve tıkanırsınız bı halt edemezsınız allah bızım ıcınde bı seyler nasıp eder ınsallah ne dıyeyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acil şifalar diliyorum ve acınızı paylaştığımı bilin lütfen ama lütfen pes etmeyin

   Sil
 15. Arkadaşlar bende aynı dertten cekiyorum su an ne yaptiysam olmadı ilaç da kullanmiyorum ama içinizde varmı bu hastalıktan tamamen kurtulan paylaşır misiniz lütfen ;((((

  YanıtlaSil
 16. Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun bende aynı dertle ugrasiyorum yorum tarihleri bir kaç ayı geçmiş o günden bu güne değişiklik varmı bilgi tedavi yöntemi falan ben ilaç kullanmiyorum ama çaresini de bulamadım hala bi fikir sahibi olan varsa paylaşın lütfen TSK ederim şimdiden allah herkese acil şifalar versin ;(((

  YanıtlaSil
 17. Adsız4:04 ÖS

  Hepinize çok geçmiş olsun ben bu hastalık yüzünden 8 kere operasyon geçirdim ve herseferinde cıktıkca tekrar ameliyat ile alınacağını söylediler Ankarada Sezai leventoğlunda muayene oldum 1 kere sadece süt ve süt ürünlerini kesmem gerektiğini söyledi ve dediği doğru çıktı herşey sütten yapılır ama özellikle süt yoğurt ve peynir tüketmeyin farkı anlayaksınız .Yediğiniz anda tekrarlıyor bilginiz olsun....

  YanıtlaSil
 18. Adsız5:24 ÖÖ

  Ben 5 yıldır bu hastalık ile uğraşıyorum. İlk başlarda koltuk altım da oluyordu sonra kalça ve göğüs arasında devam etti. Okadar çok antibiyotik kullandım ki artık vücudum bağışıklık kazandı. Antibiyotik de fayda vermeyince ameliyat oldum ne yazık ki daha dikişler alınmadan hastalık tekrar etti. Bir de üstüne ameliyat izi kaldı. Doktor da bunla yaşamaya alışmami söyledi. Her gün mutlaka antibakteriyel sabunla yıkanması gerekiyor. Ayrıca acı baharat ve fazla tuzlu şeylerden de sakınmalı özellikle çekirdek ve kuru yemiş. Bol bol sarımsak, soğan, domates ve brokoli yemeye çalışın. Antibiyotik ilaç yerine bitkisel ilaçları tavsiye ederim. Çok zor bir hastalik Allah şifa versin hepimize

  YanıtlaSil
 19. 5 amaliyat oldum ama tekrar tekrar yeniledi hayatımı maffettı istanbul şişli eftalde genel cerah dr tek çare var dedi ter bezlerini yaktır henüz denemedim ama isteyen denesin çok terleyen bölgelerinizin terbezlerini yaktırın

  YanıtlaSil
 20. 5 amaliyat oldum ama tekrar tekrar yeniledi hayatımı maffettı istanbul şişli eftalde genel cerah dr tek çare var dedi ter bezlerini yaktır henüz denemedim ama isteyen denesin çok terleyen bölgelerinizin terbezlerini yaktırın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süt ve süt ürünleri kesinlikle fazla tüketilmemelidir.

   Sil
 21. Bende bu hastaliktan muzdaribim malesef..2 sene evvel erdogan tepeli'ye gittim hic usenmeden..cunku o acilari bir ben,bir ceken bilir..Alllaha şükür verdigi seyler cok etkiliydi..ama et süt ve peynirden hakkaten uzak durmamiz gerekiyor.ben bu ara yine fazla tukettim kontrolsuz.1 tane çıktı ama cok hafif..artik o kadar takmiyorum.:))

  YanıtlaSil
 22. Bende bu hastalıktan muzdaribim.once gogsumde cikti ameliyat oldum.daha sonra kasik bolgemde cikmaya basladi..hastaligin adını bile bilmiyordum bilende yoktu..neyse uzatmayayim.2 sene evvel izmirde bulunan Erdogan Tepeli'ye gittim.verdigi seyler cok etkiliydi harfi harfine uyguladim.izlerde bile degisiklik oldu.Allah kendisinden razi olsun.Fakat yiyip içmenize gercekten dikkat etmemiz gerekiyor.et sut peynir asiri kahve ve cay tuketimi hazır paketlenmis gidalar(cips,cikolata vs) ben bu ara abarttim biraz:)1 tane cok hafif cikti ama hemen 2 gunde sondu bile..gercekten hic usenmeyin ve gidin izmir'e..Allah hepimize acil sifalar versin!

  YanıtlaSil
 23. Tüketilmelidir diyerek insanları yanıltma. Tüketilmemelidir! Yazdığını oku sonra paylaş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sert uyarı için teşekkürler. Süt ve süt ürünleri KESİNLİKLE FAZLA TÜKETİLMEMELİDİR.
   bu tespştten sonra bende de bu sorun neredeyse bitti ama süt ve süt ürünlerini normalsen fazla tüketirsem mesala günde 3 ayran veya yarım litre veya daha fazla süt tüketirsem tekrar baş veriyor. Umarım herkes için bu geçerlidir. Tekrar geçmiş olsun acil şifalar herkese

   Sil
 24. Aynı dertten muzdaribim ama belki işinize yarar diye paylaşmak istedim bende henüz denemedim ama inşaallah bu ay başlayacağım lazerin işe yaradığını duydum ve izler dahi kayboluyormus rabbim hepimize şifa versin...faydası olursa unutmaz isem paylaşırım

  YanıtlaSil
 25. Aynı dertten muzdaribim ama belki işinize yarar diye paylaşmak istedim bende henüz denemedim ama inşaallah bu ay başlayacağım lazerin işe yaradığını duydum ve izler dahi kayboluyormus rabbim hepimize şifa versin...faydası olursa unutmaz isem paylaşırım

  YanıtlaSil
 26. Aynı dertten muzdaribim ama belki işinize yarar diye paylaşmak istedim bende henüz denemedim ama inşaallah bu ay başlayacağım lazerin işe yaradığını duydum ve izler dahi kayboluyormus rabbim hepimize şifa versin...faydası olursa unutmaz isem paylaşırım

  YanıtlaSil
 27. Merhaba 10 yıldır hidradenitis supritiva hastasıyım belden asagı kadar lezyonlarım var gıtmedıgım para yedırmedıgım doktor kalmadı son 3 yıldır pendık marmara unıversıtesı dermatolojı anabılım dalı baskanı SAFIYE ATLAS TULIN ERGUN ıle calısıyoruz 3 yıl oncesıne kadar ızdırap dolu gunler gerıde kaldı sımdı daha ıyıyım yedıgınız ıctıgınız gıdarlarda seker oranı nekadar cok yuksekse vede hayatınız bır okadarda streslı ıse lezyonlarınız artar sutten et ten bısey olmuyo ama daha cok beyaz et tuketın baharatlı yıyecekler ve kahve cay tuketıgınızde bol bol su ıcın en 3 lıtre gunluk erkelerın mutlaka kıllı ıse lazer epılasyona gıtmesı gerekıyor dedıgım gıbı kılolu ısenız once zayıflayın sonra stres ten uzak durun stres hormonu en buyuk ne yazıkkı BUNUNLA YASAMAK ZORUNDAYIZ 'BELCIKADA BU HASTALIK ICIN KEMOTERAPI GORULDUGUNE DAIR BIR EFSANE VAR ARASTIRIYORUM UZMEYIN KENDINIZI SINIRLENMEYIN SEVIN KENDINIZI '

  YanıtlaSil
 28. Oncelikle herkese geçmiş olsun ben bu hastalığı 1999 dan beri çekiyorum ilk kuyruk sokumundan ameliyat oldum 3 sen rahattım daha sonra sağ koltuk altmda sonra göbek altında iyice yayılmaya başladı 2015 yılında rahatsizlanarak capada gözetim altına alındım beyaz kan eksikliği itp dene hastalığın olduğu söylendi kortizon tedavisine başladım o esnada tamamen geçti kortizon ve tedaviyi bıraktıktan sonra şiddetle artmaya sosyal aktive engellemeye başladı inanin günlük yaşamı yok ediyor ilk fırsatta tedavi olmak istiyorum yorgunluk yok yılgınlık yok herkese geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 29. Oncelikle herkese geçmiş olsun ben bu hastalığı 1999 dan beri çekiyorum ilk kuyruk sokumundan ameliyat oldum 3 sen rahattım daha sonra sağ koltuk altmda sonra göbek altında iyice yayılmaya başladı 2015 yılında rahatsizlanarak capada gözetim altına alındım beyaz kan eksikliği itp dene hastalığın olduğu söylendi kortizon tedavisine başladım o esnada tamamen geçti kortizon ve tedaviyi bıraktıktan sonra şiddetle artmaya sosyal aktive engellemeye başladı inanin günlük yaşamı yok ediyor ilk fırsatta tedavi olmak istiyorum yorgunluk yok yılgınlık yok herkese geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 30. Bi bende var sanıyordum allah şifa versin geçmiyor neden mi herşeyi yiyoz da ondan bu iltihaplar oluyor ama hasta olmuyoruz vücut pisliği buradan atıyor daha ben 35 yaşındayım grip olduğumu hatırlamam bu hasyalıkla vücut pisliğini atıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun sizde ayrı bir baş etme yöntemi bulmuşsunuz tekrar tekrar geçmiş olsun.

   Sil
 31. Adsız2:33 ÖÖ

  öncelikle herkese geçmiş olsun eşimde bu hastalıktan var çok zor birşey piskolojisi bozuldu inanın neyapacağımızı şaşırdık bu hastalıktan kurtaran varsa ne olur yazsın

  YanıtlaSil
 32. Adsız2:37 ÖÖ

  öncelikle herkese geçmiş olsun eşimde bu hastalıktan var çok zor birşey piskolojisi bozuldu inanın neyapacağımızı şaşırdık bu hastalıktan kurtaran varsa ne olur yazsın herkese geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar sizede geçmiş olsun tamamen geçme durumu yok ama yorumlarda yazılanları okuduğunuz ve uyguladığınız zaman kesinlikle rahatsız etmeden devam ediyor. Ben süt ve süt ürünleri kesinlikle fazla tüketilmemelidir olayını denedim başarılı oldu. Sizlerde deneyin hatta gıda toleransı testleri yaptırın.

   Sil
 33. Ben de yıllardır bu rahatsızlığı çekiyordum. 30yaşımda ilaç ile herkes gibi akne tedavisi gördüm yüzümde yanaklarımın altında çenemde çıban gibi çıkan aknelerden kurtuldum. Fakat 33yaşımda başlayarak sürekli kasıklarımda iltihaplı şişlikler çıkmaya başladı Türkiye'de ki tüm web sitelerini ve yorumları okudum. Yurtdışında ki kaynakları okumaya başladım ve düzenli olarak çay ağacı yağı kullanmaya başladım. Zaten evimizden eksik etmezdik ama bu rahatsızlığın tek çözümünü olduğundan da habersizdik. Bir pamuğa damlatıp bölgeye uyguladık sonra spreyli bir şişeye lavanta yağı ile karıştırıp her gün düzenli olarak tüm vücuda koltukları, kasık, kalça vs kullandık çok şükür artık böyle bir rahatsızlığımız yok. Bir de kılların alınma yöntemi ağda olursa çok daha faydalı olacaktır. Geçmiş olsun. Umarım bu kür ile kurtulur bize dua edersiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Geçmiş olsun diliyoruz.

   Sil
 34. Slm ben bu hastaligi 15 senedir cekiyorum gitmedigim cerrah kalmadi iki kere ameliyat oldum gecmedi cok rahatsiz okuyorum havuz.deniz.vs hic biryere gidemiyorym arkadaalarimla ortam kalmadi iki ameliyat olmustum nesterle acip ordaki iltihap fisturlerini aldilar gecmedi iki koltuk altim ve bacak arsmda var tekrar bir plastik cerrahi gorundum ameliyat olacam pazartesi gunu bu doktorun demesine gore koltuk altimi komple kaziyip temizledikten sonra bacagimdan doku alip oraya yamama yapacakmis kabul etme %70 etmeme orani %30 dedi bilmiyorum mantikli geldi bakalim ameliyat olacam ameliyattan sonraki durumu sizinle paylasacagim herkeze gecmis olsun

  YanıtlaSil
 35. Adsız3:05 ÖÖ

  Hocam bende 5 yildir var kotuk altimda bi türlü gecmedi birsürü cildiyeye gittim hepsi ayni ilaclari verdi koltuk altimda agrisiz nohut kadar uc tane beze var ve siyahlar . son gittiğim doktoe terlememeye calis dedi driclor aldim kullanmamda sakinca var midir ve kesin cozum icin yani leke iz yara kalmamasi icin ne önerirsiniz kolsuz tisorr bile giyinemiyorm artık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba geçmiş olsun acil şifalar diliyorum. Terlememeye çalış ilginç bir tedavi önerisi olmuş. Estetik cerrahi ile leke ve iz kalmadan bölge temizleniyor bulunduğunuz bölgede uzman bir doktor bularak onlardan yardım alabilirsiniz. İlk önce ter bezi iltihaplanması olduğuna emin olmanız gerekiyor çünkü kıl dönmesi, çıban, veya yağ bezeleri ile karıştırılıabiliyor. Cildiyeden çok genel cerrahi bu konuda daha fazla yardımcı oluyor. tekrar acil şifalar

   Sil

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.