AYRICA GOOGLE SAYFASI AÇMANIZA GEREK YOK. GOOGLE ARAMALARINIZI BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.!

TANITIMLAR

19 Mart 2013 Salı

Kıl Kökü İltihabı,Ter Bezi İltihaplanması

Kıl Kökü İltihabı, Genital Çıban, Hidradenitis süppürativa(köpek memesi hastalığı)

Bu konuyla ilgili yazı yazmamın sebebi çok uzun zamandan bu yana koltuk altımda oluşan iltihaplanmaların sebebini kıl kökü iltihabı sanmamdan dolayı tedavisini yanlış yapmamdır.  Hidradenitis suppurativa hastalığı ise aslında bir tek koltuk altında iltihaba yol açmıyor çünkü ter bezi iltihaplanması olduğundan dolayı kiminde ensede kiminde saç diplerinde, makat bölgesinde ve kasık bölgesinde olabiliyormuş.
Tecrübelerimden Hidradenitis suppurativa hastalığının  tedavisi ilaçla veya cerrahiden çok günlük temizliği iltihablı bölgeler için hiçbir şekilde ihmal edilmemeli, özellikle geçtiğini düşünüp temizlik ihmal edilmemeli.
İltihaptan dolayı apne kendini gösteriyor daha sonra bu iltihap şişerek sancılı ağrılara dönüşüyor,ilk başladığı anda mutlaka doktora görünün ve size yazacağı antibiyotik etken maddeli ilaçları kullanın, tabi ki doktora danışmadan yapmayınız. Unutmayın ki aynı ilaç farklı bünyelerde farklı etkiler yaratır, bu sorumluluğu almayın.

Hidradenitis süppürativa(Köpek memesi hastalığı)

Hidradenitis süppürativa özellikle genç kadınlarda görülen ve belli ölçülerde yaygın olan bir hastalıktır. Apokrin ter bezi olan bölgede yerleşen bu hastalık, ağrılı bir nodülden apse, sinus oluşumu ve hipertrofik skarlara kadar değişen bir semptom kompleksinden oluşur. Klinik bulgular arasında, apokrin ter bezlerinin yerleşmiş olduğu bölgelerde ağrılı nodüller, sinus yolları ve hipertrofik skarlar vardır. Bazı risk faktörleri olmasına karşın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Orta şiddetteki olgular bile yaşam kalitesini etkiler. Tedavi medikal ve cerrahi olup kliniğe göre bireyselleştirilmesi gerekir. Geniş spektrumlu antibiyotik ve eksizyon girişimleri tutulumunun genişliğine göre ayarlanır. Diğer yandan anti-TNFa ve retinoidler gibi bazı ilaçlar etkin olmakla beraber fayda-risk oranı açısından halen soru işaretleri vardır
http://www.uludagsozluk.com/k/hidradenitis-suppurativa/
Kaynaklar:http://irfandonmez.com/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=12
http://www.herbalisterdogantepeli.com/hastaliklar/kopek-memesi.html
www.ankemdernegi.org.tr/download.asp?ID=2331

Follikülit, Kıl Kökü İltihabı Nedir, Belirtileri Nasıl Olmaktadır Ve Tedavisi Nasıldır?
Karbenkül
    Kadınlarda özellikle dış genital organın tüylü kısmında ve çoğunlukla kasık bölgesinde çıkan değişik boyutlara ulaşabilen ağrılı hassas,kırmızı renkte  bazen hareketi de kısıtlayan kıl kökü enfeksiyonları sık görülmektedir. 

Genital bölge hijyenine tam dikkat edilmemesi sık ve sentetik içi çamaşırlar pantolonlar ,hijyene dikkat edilmeden yapılan tüylü bölge temizliği bu enfeksiyonların oluşumunu arttırmaktadır.
Genellikle küçük boyutta olabilen ve follikülit olarak isimlendirilen bu enfeksiyonlar bazen büyük boyutlara ulaşabilmekte ve halk arasında “çıban” olarak isimlendirilen  fronkül haline gelip şiddetli şikayetlere sebep olabilmektedir.
Follikülit, Kıl Kökü İltihabı Nedir, Belirtileri Nasıl Olmaktadır Ve Tedavisi Nasıldır?
Kıl folikülleri çevresinde küçük beyaz başlı sivilceler. Folikülit, kıl keselerinin yüzeysel bir enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonlar çok görülür ve genellikle bunlara stafilokok veya mantar cinsi organizmalar yol açar. Bunlar cildin herhangi bir yerinde elbise sürtünmesi, kıl kesesi tıkanması veya yaralanma nedeniyle oluşabilir. Örneğin cinsel organ bölgesi veya koltuk altlarınızı traş etme sonucu bir döküntü haline gelebilir ve tedavi edilmezse, kronik bir durum alır.
Tedavisi ise;Hafif foliküt sadece lokal antibiyotikle tedavi edilebilir. Daha yaygın folikülit sıcak su kompresleri ve ağızdan alınan antibiyotiği gerektirir. Eğer cinsel bölge  foliküliti varsa, tüy temizliği için her defasında yeni bir bıçak kullanınız veya başka bir yöntem ile genital bölge temizliği yapınız. Kirlenmiş giyim eşyası veya aynı jileti tekrar kullanmak gibi enfeksiyonu tekrarlatacak davranışlardan kaçınınız.
Fronkül, Karbenkül (Çıban), Belirtileri Nasıl Olmaktadır Ve Tedavisi Nasıldır?
Ciltte, genellikle pembe veya kırmızı hassas şişkinlik, Şişkinliğin ve kızartının giderek yayılması, deride acı, ağrı, Ateş veya bitkinlik. Çıban bir veya daha fazla kıl kesesinin lokal enfeksiyonudur ve genellikle stafilokoklar neden olur. Vücudun herhangi bir yerinde birden fazla çıban varsa bu duruma fronküloz denir. Bu enfeksiyonlar temasla kolayca yayılır (vücudun diğer taraflarıyla ve diğer insanlarla teması). Karbonkül ise enfeksiyonun cilt altına yayılmasıyla olur. Bazen başlangıç safhasındaki kaşıntı ve hafif ağrıdan sonra çıban kaybolur. Fakat daha sıklıkla, biriki gün için hızla büyür, lezyonda cerahat toplandıkça basınç ve ağrı artar. Nodülde beyaz veya sarı bir baş verir ve patlar, boşalır iyileşir. Daha sonra aynı yerde tekrar olabilir ve aynı olaylar tekrar yaşanır. Çıbanlar çok sık görülür ve çoğu kimse hayatı boyunca bir çıban çıkarır. Çıban cildin herhangi bir yerinde olabilir, fakat en büyük ihtimalle yüzde, boyunda, koltuk altı, kaba etler ve uyluk bölgesinde görülür. Karbonküllere erkekler kadınlardan daha yatkındır. Karbonküller yavaş gelişir ve kendi kendine boşalmak için cildin yüzeyine erişmeyebilir. Bu rahatsızlıklar, sağlık şartlarının kötü olması, Fıziksel yıpranma, giyim eşyası tahrişleri ve akne, dermatit, şeker hastalığı ve pernisyöz anemi dahil birçok durumda meydana gelir.

Tedavisi İse;Çıbana birkaç saatte bir 30 dakika süreyle sıcak su kompresi yapmak ya küçülüp kaybolmasını veya daha büyük ihtimalle patlayıp daha kısa sürede boşalmasını sağlar. Çıbanmızı asla sıkmayın ve yarmayın, çünkü enfeksiyonu yayabilirsiniz. Enfekte bölgeyi sık sık antibakteriyel sabunla yıkayın ve akan cerahatin başka yerdeki cilde değmesini önleyiniz. Israrla devam eden ve ağrısı artan çıbanlar için doktorunuz ağızdan antibiyotik tedavisi verebilir. Bazı çıbanlar ameliyatla boşaltılır ve hasta hızla rahatlar.http://www.doktornevra.com/jinekoloji/genital_enfeksiyonlar/follikulit_ciban.asp

Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle... 

33 yorum :

 1. Sayın blog kullanıcısı sitenizi çok beğendiğimizden Çöp konteyner ekibi olarak sitenizin başarılarınızı devamını dileriz.

  YanıtlaSil
 2. sevgili dostum selam...
  aynı hastalıktan bende müzdaribim...
  bir çok yol denedim
  şu an çinko glukonat kullanıyorum fakat haddinden fazla alındığından (günde 100 mg gibi) yan etkileri hayli fazla
  temizlikten bahsetmişsin
  temizlik dışında başka bir önerin olabilir mi
  diyet bitkisel tedavi merhem v.b.
  teşekkürler...
  umut_bey@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,Çok geçmiş olsun bu hastalıktan aslında kurtulma yolu biraz zor ve malesef %100 değil çünkü tekrarlama olasılığı varmış. Size tavsiyem iyi bir genel cerrah uzmanı bulmanız ve operasyona girmenizdir onun haricinde ilaç tedavisi en erken zamanalarda işe yarıyor ondan sonra malesef sadece azaltıcı etkileri var kesinlikle yapacağınız hareket iyi bir genel cerrah bulmanızı öneririm bu sayede %90 kurtulma şansınız var.

   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
  2. Sitenizdeki bu yararli paylasim icin tesekkur ederim. Ben bu hastaliktan uzun zamandir muzdaribim fakat resimdeki gibi yogun degil. Son zamanlarda agrisi fazllasti doktora gidicem

   Sil
  3. Yorum için teşekkürler. Geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum. Doktorunuz bu konuda uzman ise ve dediklerini yaparsanızı sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz ama malesef dikkatli bir yaşam ile yeniden çıkmasını engelleyebiliyorsunuz onun haricinde şimdilik kesin bir tedavi yok deniliyor.

   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
 3. Kayseride dr Yüksel Küçükçelebi uyguladığı tamamlayıcı tıb yöntemleri ile mucize diyebileceğim iyileşmeyi sağladı.Biz gibi çare arayanlar ulaşsınlar zira yıllardır görmediğimiz tedavi kalmamıştı .Denemenizi tavsiye ederim.Acil şifa dileklerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum ve paylaşım için teşekkürler.
   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
  2. mustafa bey dr. yüksel küçükçelebi ile nasıl iletişime geçebilirim acaba.Teşekkürler

   Sil
  3. İnternet üzerinden arama yaptığınızda iletişm bilgileri mevcuttur.
   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle.
   Acil Şifalar

   Sil
 4. Ben de yaklaşık 10 yıldır rahatsızım,1 2 kez doktora gittim önceleri sadece kuyruk sokumda
  çıkıyordu sonra koltuk altımda makata yakın bölgelerde ve kasığımdada olmaya başlaı bazı bölgelrimde devamlı akıntı oluyor hiç kesilmiyor mutlaka cerrahioperasyon gerekiyor dedi doktoren kısa sürede olmak istiyorum antibiyotik bu aşamada fayda emiyor.herkese geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun ve acil şifalar.
   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
 5. bendede var sağ koltuk altı tüylerin olduğu bölgeyi aldılar rahattı ama buseferde sol tarafta çıkmaya başladı çok kötü çalışamıyorum sanırım çözümü yok galiba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba çok geçmiş olsun aynı durum benimde başıma geldi fakat çözümü yok olarak düşünmeyin biraz yaşam tarzınıza dikkat etmeniz gerekecek. Özellikle o bölge çıplak kalmamalı, askılı atlet yerine kollu atletleri, fanilaları tavsiye ederim. Ayrıca tekrar operasyon olmaktan çekinmeyin ama genel cerrah uzmanınızı iyi seçiniz. Bitkisel veya tıbbı olmayan uygulamaları ben tavsiye etmem bu yüzden uzman bir genel cerrah ve yaşam tarzınızda ufak değişiklik ile bu sıkıntınızdan kurtulacağınıza inanıyorum.

   Sil
 6. bendede var sağ koltuk altında tüylerin olduğu bölgeyi aldılar şimdide sol tarafta çıkıyor sanırım tedavisi yok

  YanıtlaSil
 7. ben yaklaşık on senedir bu sıkıntıyı yaşıyorum yaklaşık 1 hafta önce genel cerrah uzmanı tarafından ameliyatla sol baldır, göbek altı ve koltuk altımdaki iltihabları aldırdım doktorum kartal eğitim araştırma hastanesinde
  uzman doktor Hasan Ediz Sıkar beyfendi tavsiyesi ile lazer epilasyon olacağım kendisi bu şekilde olan hastaları epilasyon yaptırarak tedavi ettirmiş sonrasında sıkıntı oluşmamış sizlerede bu hastalıktan çok çeken biri olarak tavsiye ederim iyi günler

  YanıtlaSil
 8. selamun aleykum arkadaşlar ben bu dertten 10 senedir muzdariptim 1 hafta önce baldır-koltuk altı ve göbek altından ameliyatla bu iltihapları aldırdım kartal eğitim araştırma hastanesinde ameliyat oldum tavsiye ederim temiz ve ilgilililer orada bulunan doktorum genel cerrah uzmanı Hasan Ediz Sıkar beyfendi bana lazer epilasyon yaptırmamı tavsiye etti daha önceki hastaalarını bu şekilde tedavi etmiş bu durumdan çok sıkıntı yaşayan biri olarak sizlere aktarmak istedim iyi günler...

  YanıtlaSil
 9. Dr yuksel küçükçelebi nasıl bir tedavi uyguladı acaba, adresi ankarada istanbuldan gidicem, alternatif tedavi mi akupunktur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Acil şifalar diliyorum, Dr Yüksel Küçükçelebi ile ilgili bilgiyi kendisinden alabilirsiniz. Bizim blogumuz ile ilgili değildir. Blog okurlarımızın paylaşması sonucunda yorumlarda bulunmaktadır. İnternetten iletişim bilgilerinizi bulmanız mümkündür.

   Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

   Sil
 10. mrb. öncelikle herkese geçmiş olsun. ben 28 yaşındayım 10 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum.Gitmediğim doktor kullanmadığım antibiyotik iğne kalmadı diyebilirim.koltuk altında başlayıp göğsüme sıçradı sonra da kasığımda başladı.tek bir iltihap olmuyordu bende aynı anda birden fazla.Surp Pirgiç de Sarkis Barış hocaya gittim bir arkadaşımın tavsiyesiyle.Yaşlı güleryüzlü.Allah razı olsun iltihaplarda ciddi azalma oldu.yaklaşık iki aydır herhangi bir nüksetmede olmadı.Tavsiyem çikolata,kahve özellikle nescafe,et ve süt ürünlerini özellikle salam sosis vb,alkol dikkatli tüketin.Ben ilaç tedavisi süresince bunları en alt düzeyde tüketmeye gayret ettim.kahveyi tamamen çıkardım hayatımdan.Bu tüketimlerle alakalı birçok Dr makaleleri okudum tetiklediğine dair.Şimdi lazer epilasyona başlıyorum umarım etkili olur. Herkese acil şifalar.

  YanıtlaSil
 11. Bende 20 senedir hayatimi mahveden bu hastalikla ugrasiyorum yasimim 40 19 yasimda ilk sag koltuk altinda sonra oburunde kasiklarda ve kalca ve ensemde benimde gitmedigim bir yer kalmadi bende pes ettim ve boyle yasamaya kendimi alistirmak istedim ama cok zor calisamadim malul emekli olmak istedim olamadim calisamayinca sgk pirimlerim odenmedi sonumun ne olacagini dusunmekten piskolejim bozuldu bu hastaligi olanlar maddi durumu iyiyse ozel amerikan hastanesinde iyi plastik cerrahlar oldugunu duydum aldiklari ucrett tatminkar oldugu icin iyice ugrasiyorlarmis cunku ozenle hasarli bolge cikarilmasi lazim yoksa tekrarlama ihtimali yuksek onun icin maddi imkaniniz varsa paraya acimayin benim gibi kafayi siyirma noktasina gelirsiniz birde ilac kullanmakla vakit gecirmeyin roakutan di carti curtu hepsi hikaye .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler, çok geçmiş olsun, acil şifalar.

   Sil
 12. Yaklasik 5 yildir bende hidradenitis hastaligiyla ugrasiyorum.antibiyotiklerin fayda etmedigini gordum.biyolojik ajan kullandim geciriyor ama kesin çozum degil.plastik cerrahta operasyona gircem Allah nasip ederse ege universitesinde sonucunu sizinle paylasirim ins.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acil şifalar diliyorum ve sonucu bizlerle paylaşın lütfen.

   Sil
 13. Merhaba aradaşlar bendede 3 yıldır köpek memesi mevcut ilk olarak koltuk altında çıktı ve patladı doktora gittim antibiyotik vs verildi sadece geciktirdi kaybolmadı meshur kolsuz agopa gittim oda cerrahpaşaya yönlendirdi sağolsun para almadan orda tedavi başlatıldı roaccutane faydası oldu ama yan etkileri canımı çok sıktı surekli dudaklarım yara oluyordu dayanamadım bıraktım sonra annanem eskiden köyde bu tip şeyleri sülükle tedavi ettiklerini söyledi bende gidip eminönden 4-5 tane aldım patlamaya yakın saldım ve intihalpi temizledi ama geçmedi her seferinde şişmeye başlayınca saldım 6 kere salmışımdır 4 ayda ve 1 yıldır hiç çıkmadı yara kapandı diğer koltuk altım hafif kızardı onada saldım hiç yara olmadan oda geçti 1 senedir tertemiz hiç birşey yok denemenizi tavsiye ederim umarım işe yarar ve kurtulursunuz bu illetten

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar arkadaslar hepınıze cok gecmıs olsun yaşım 24 hemen hemen 6 yıl kadar dır bende bu lanet hastalıkla ugrasıyorum sizinde yaptıgınız gıbı bırcok antıbıyotık ve kremler kullandım ama hıc bırı fayda etmedı . Hastalık ilk etapta ensemde ve kalcada vardı daha sonra koltuk altı kasıklar ve gobek altındada cıkmaya basladı . Ege unıverstesı plastık cerrahı polıkınlıgınde 4 kez lokal amelyat gecırdım yıne aynı amelyat ızlerıde yanıma cabası :( son olarak bırının tavsıyesı ıle yıne Ege unıversetesınde protokolojı polıknlıgıne gıttım acıl yatıs verdıler bıkac saat sonra amelyat oldum hastalık ıcın ılk etapta fistül dediler sonraki hafta kontrolde birkac doktor baktı fistül degilde bahsı gecen hidradentis suppurativa denılen lanet hastalık oldugunu soyledıler 6 senedir bu hastalıgı cekıyorum daha ıkı hafta önce dogru teshıs edıldı bu bıraz güldürücü ... Ve hastalıgın ısmını soyleyen doktor aynı hastahanede cildiye bölümüne gitmemi istedı ve gittigimde kendisiyle ırtıbat halıne gecmemı ıstedı cıldıye doktorunun yanında bulunacagını soyledı.. Ben yoruldum artık bu hastalıktan acısından pisliğinden insallah Rabbim bu sefer şifamızı vesıle eder inşallah hepinize cok cok gecmıs olsun

  YanıtlaSil
 15. ölene kadar cekecegım bır hastalık da yalnız olmadıgımı bılmek benı deliler gibi ağlatsada bunu cekmek zorundayım zorundayız.. yuzemezsınız bı bok yapamazsınız ustunuzu cıkarmaya utanırsınız beyaz gıyemezsınız heryerınız les gıbı kokan ıltıhap olur bu satırları yazarken aglamakdan kendımı tutamıyorum eve tıkanırsınız bı halt edemezsınız allah bızım ıcınde bı seyler nasıp eder ınsallah ne dıyeyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acil şifalar diliyorum ve acınızı paylaştığımı bilin lütfen ama lütfen pes etmeyin

   Sil
 16. Arkadaşlar bende aynı dertten cekiyorum su an ne yaptiysam olmadı ilaç da kullanmiyorum ama içinizde varmı bu hastalıktan tamamen kurtulan paylaşır misiniz lütfen ;((((

  YanıtlaSil
 17. Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun bende aynı dertle ugrasiyorum yorum tarihleri bir kaç ayı geçmiş o günden bu güne değişiklik varmı bilgi tedavi yöntemi falan ben ilaç kullanmiyorum ama çaresini de bulamadım hala bi fikir sahibi olan varsa paylaşın lütfen TSK ederim şimdiden allah herkese acil şifalar versin ;(((

  YanıtlaSil
 18. Hepinize çok geçmiş olsun ben bu hastalık yüzünden 8 kere operasyon geçirdim ve herseferinde cıktıkca tekrar ameliyat ile alınacağını söylediler Ankarada Sezai leventoğlunda muayene oldum 1 kere sadece süt ve süt ürünlerini kesmem gerektiğini söyledi ve dediği doğru çıktı herşey sütten yapılır ama özellikle süt yoğurt ve peynir tüketmeyin farkı anlayaksınız .Yediğiniz anda tekrarlıyor bilginiz olsun....

  YanıtlaSil
 19. Ben 5 yıldır bu hastalık ile uğraşıyorum. İlk başlarda koltuk altım da oluyordu sonra kalça ve göğüs arasında devam etti. Okadar çok antibiyotik kullandım ki artık vücudum bağışıklık kazandı. Antibiyotik de fayda vermeyince ameliyat oldum ne yazık ki daha dikişler alınmadan hastalık tekrar etti. Bir de üstüne ameliyat izi kaldı. Doktor da bunla yaşamaya alışmami söyledi. Her gün mutlaka antibakteriyel sabunla yıkanması gerekiyor. Ayrıca acı baharat ve fazla tuzlu şeylerden de sakınmalı özellikle çekirdek ve kuru yemiş. Bol bol sarımsak, soğan, domates ve brokoli yemeye çalışın. Antibiyotik ilaç yerine bitkisel ilaçları tavsiye ederim. Çok zor bir hastalik Allah şifa versin hepimize

  YanıtlaSil
 20. 5 amaliyat oldum ama tekrar tekrar yeniledi hayatımı maffettı istanbul şişli eftalde genel cerah dr tek çare var dedi ter bezlerini yaktır henüz denemedim ama isteyen denesin çok terleyen bölgelerinizin terbezlerini yaktırın

  YanıtlaSil
 21. 5 amaliyat oldum ama tekrar tekrar yeniledi hayatımı maffettı istanbul şişli eftalde genel cerah dr tek çare var dedi ter bezlerini yaktır henüz denemedim ama isteyen denesin çok terleyen bölgelerinizin terbezlerini yaktırın

  YanıtlaSil

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

İletişim

Yasal Uyarı

Yasal Uyarı


http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/ sitesinde yer alan her türlü içerik misafir yazarlarının kişisel tecrübeleri, bilgisi ve araştırma sonuçlarına dayanarak oluşturulmuştur. Sadece ve sadece enformasyon amaçlıdır ve asla hekiminizin tıbbi öneri, teşhis ve tedavisinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede verilen her bilginin güncel ve eksiksiz olması için her türlü çaba gösterilmiştir ancak kesinlikle böyle olduğuna dair hiçbir garanti verilmemektedir.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Düşünmek Ve Paylaşmak Alexa Sıralaması