Header Ads

Özlem nedir? İnsan neden özlem duyar?Özlemek, aslında ben kördüm, seni kaybedene kadar, kör olduğumu bilmiyordum demek, 


özlemek geçmişte yaptığın hataların acısını her daim hatırlamak ve özlemek keşkelerden oluşan bir bileşke, anlayacağın bana göre özlemek, en sevdiğin yanındayken ona ihanet etmek, ona sahip çıkamamak, onu ve kendini yalnız bırakmak, 
İnsan Özlem duyar? Özlemek Nedir Aslında?Özlemek ile ilgili paylaşılan bir düşünceden sonra aklımızdan dökülenler ve ne kadar acımasız olduğumuzu görmenin acısı yukarıda yazdıklarımız....Mert:
ÖZLEMEK:

Özlemek bana kalırsa dünyada ki en güzel sözcük... İngilizce de miss sözcüğü ifade eder, Arapça da hasret sözcüğü... Miss kaybetmektir, i miss you, kaybetmiştim seni, der... Hasret ise saklamak demektir, belki hasır altı etmek; fakat Türkçe'de böyle değil!  Aslında sözlük anlamı ile özlem bir kimseyi ya da nesneyi, olguyu bir daha görme, ona kavuşma isteği ve duygusu.

Özlemek demek bir kimse yanında değilken ona dokunamazken bile onu özüne katmak demektir! Özünde barındırmak, kaybetmek veya saklamak değil; görmezden gelmek değil! O yokken senin o olman demek...Özlemek Nedir? Nasıl tarif edilir?
Not: Uzmanlık alanım olmayan dil bilim veya dil felsefesi alanlarından yazdım gibi; arkadaşlarıma bildiririm ki bunlar benim görüşlerimdir, ne bir bilimsel dayanağı vardır ne de bir bilimsel önerme niteliği... Özlemek bence böyle bir şey... Ya sizce?
-Tabii bu işin kişisel boyutu. Bana göre özlemi sonlandırmak için yan yana olmak bile bazen yetersiz. Sonuçta özlediğin bir şey veya birisi değil, o bir şeye veya birisine yüklediğin anlamların; yani işin psikolojik perspektifi... Çoğu zaman özlemek, yarı yolda bıraktığın bir şeyi, çoğunlukla kendini, gidip tekrar almak demek... Çünkü unuttuklarında hatırladıklarında o parçadadır.

-Başka bir açıdan bakıldığında özlemek ilgili şöyle de düşünülebilir, özlüyorsan hata yapmışsındır, sahip çıkamamışsındır, şartlara yenik düşmüşsündür, altarnatifin olmadığına inanmışsındır.
Kişisel boyut yok,
Bu evrensel, doğamızda olan bir kandırmaca, bencilliğimizi örten.
Özlüyorsan ihanet etmişsindir......
" En sevdiğin yanındayken ona ihanet etmek, ona sahip çıkamamak, onu ve kendini yalnız bırakmaktır" özlemek


Düşünmek ve Paylaşmak Dileğiyle...

4 yorum:

 1. bu yazı bana, içinde "mutluluk yaşarken değil sonradan hatırlanır da niye ?" cümlesinin geçtiği bir şarkıyı hatırlattı..
  bence özlemek de aşk gibi tek bir cümleyle ya da kelimeyle açıklanabilmesi zor ve özel bir kelime..neyi özleriz?
  uzaktakini,geçmişi, aslında bizim olsa bile şu an için kaybettiğimiz şeyleri..özlemek bir nevi farkına varmaktır bence.
  sizin de dediğiniz gibi belki sahip çıkamamak değerini sonradan anlamaktır..
  yine de özlemek güzel bir şeydir..ayrılığın hüzünlü güzelliği gibi..şairler söyler ya hep,ayrılıklar olmasa vuslat neye yarar.özlemek dı olmasaydı anılar neye yarardı,en güzel anılar çöpe giderdi.

  YanıtlaSil
 2. Özlemek illaki güzeldir ama yazıda denildiği gibi kendi hatalarımızı kamufle etme yoludur,
  Anıların güzelliği geçmişte kalmasıdır,yitip gitmesi,giderken bizim uyarılara kulak asmayışımızdan ve yaşamamız gerekenden...

  YanıtlaSil
 3. Adsız8:50 ÖS

  vay be mert olum sen ne yaşadın mutluyken hüzünlendim lan

  YanıtlaSil
 4. Adsız7:15 ÖS

  Ozlem çok kötü bir duygudur. Insalar hüzünden ölürler ALLAH kimseye göstertmesin.

  YanıtlaSil

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.