Header Ads

GEZELİM GÖRELİM RÜSTEM PAŞA CAMİİ


Rüstempaşa Camii Mısır Çarşısı'nın birkaç adım ötesinde Osmanlı İstanbulu'nun gerçek bir örneği gizli: Muhteşem Süleyman'ın Baş Veziri ve damadı Rüştem Paşa'nın camii. 
Cami padişah tarafından 1561 yılında, Süleymaniye Camii'nin inşaatı bittikten sonra Mimar Sinan'a yaptırılmış. Rüstem Paşa Camii pek ziyaret edilmeyen, ama belki de şehrin en alımlı camii. İçindeki eski halılar ve Osmanlı seramik sanatının yükselme dönemine ait çinilerin üzerindeki zarif desenler inanılmaz güzelikte. Pazarların bir arada bulunduğu mahallenin kargaşa ve gürültüsünden sonra, caminin sessizliğinde zaman durmuş gibi geliyor.

 Rüstempaşa Mosque
A few steps beyond Spice Market a real example of Ottoman Istanbul is concealed: Tlte mosque of Grand Vizier and son-in-law of Suleiman The Mafftifkient. The mosque was built by Architect Sinan by the order of the emperor in 1561 after the construction of Suleymaniye Mosque had finished. Although the Rustem Paşa Mosque is not frequently visited, maybe it is the most attractive mostjue of the city. The old carjvts inside the mosque and elegant desiffts of the tiles that belong to maturation era of Ottoman ceramic an are tncredibh• Ivauttful. After the chaos and noise of the district where market places are withered together, inside the mosque you feel as if the time has stopped. Rüstempaşa Mosque 

Hasırcılar Caddesi. (Eminönü)

Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.