Header Ads

Nazım Hikmet'in Son Eşi Vera Tulyakova'nın İlginç ve Özel Anıları

Vera Tulyakova üstünlükleriyle, zaaflarıyla Nazım Hikmet'i ve tüm olayları anlatıyor 

Nazım Hikmet ve
Vera Tulyakova

'ALO. NAZIM HİKMET Mİ? SİZİNLE REDAKTÖR VERA TULYAKOVA  KONUŞUYOR' İLİŞKİMİZ BÖYLE BAŞLAMIŞTI.

Seninle 1955 yılının ayazlı bir Aralık ayında karşılaştık. Ben Sinema Enstitüsü'nü henüz bitirmiş bir genç kızdım. Sense çok, pek çok ünlüydün. Adın gazete sayfalarından eksik olmuyordu. 


Nazım Hikmet Vera ile tanıştığı yıllarda 23 yaşındaydı, evli ve bir kız çocuk annesiydi. Nazım Hikmet'in son eşi Vera Tulyakova 1932 Moskova doğumlu.  1955 yılında tanıştığı şairle 1959 yılında evlendi. Kocasının Ölümden sonra kaleme aldığı anılarının yayınına Moskova belli bir süre izin vermedi. 

‘Nasıl kız?’
‘Fena değil’
Kalkarken sen, Ekber Babayeve birden bire anladığım bir cümle söyledin "Fena kız değil, ilginç ama göğsü düz." Elimde olmadan göğsüme, Babayev'le size baktım, yüzüme utançtan kan bastı.

Moskova, Nazım Hikmet'e yalnızca pembe renkle bakılmasını istiyordu...

NAZIM - VERA GÖZ GÖZE  Nazım Hikmet, Vera ile tanıştığında Vera'nın evli olduğunu bilmiyordu. Vera, Nazım Hikmet'in ilgisine karşılık ona yeni evlendiğini söyledi. Ama Nazım Hikmet vazgeçmedi. Vera'yı hemen her gün arıyor, ziyaret gidiyordu. Bu İlişkiyi Moskova’da bilmeyen kalmamıştı. Günün birinde Nazım Hikmet, Veraya aşık olduğunu söylediğinde hıçkıra hıçkıra ağladı. Vera bu durum karşısında ne yapacağını bilemedi. Çok şaşırmıştı...


□  Nazım Hikmet, ceza evinde nasıl çocuk sahibi oldu?
□  Türkiye’den nasıl kaçtı? 
□  Kaçarken başına gelenler, daha sonraki sıkıntıları neydi? 
□  Nazım Hikmet’le Vera arasındaki aşk nasıl başladı? Evli olduğu halde Vera’yı nasıl aldı? 
□  Ölümünden birkaç saat önce hayal kırıklığını nasıl ifade etti? D Nazım Hikmet’e TKP içinde nasıl oyun oynandı? 
□ Nazım Hikmet’in oyunları Sovyetler’de neden yasaklandı? 
□ Bir kadın işçi, N.Hikmet’e neden “Sizin evlenmeye hakkınız yok” dedi?
□ Vera’nın kızı için uçaklarda nasıl küçük hırsızlıklar yapardı?
Nazım Hikmet Vera ile birlikte

AŞKIN SESİ Vera'dan:
Yüreğim sana doğru yalpa vuruyordu, hâlâ anlamıyorum, neden yalpa vuruyordu ve omuzlarımı sıkıca kavrayan ellerin neresi olduğunu bilmediğim bir yere çekip götürdü beni.


Nazım Hikmet ve Vera Tulyakava KALBİ DAYANMADI 

Vera İle Nazım Hikmet 8 yıl bir arada oldular. Nazım Hikmet'in kalbi hastaydı ve her an ölümü bekliyordu. Bu nedenle bütün yaşamını, geçmişle ilgili anılarını. düşüncelerini sık sık Vera'ya anlatıyor. Vera da bunları not alıyordu. Nazım Hikmet Haziran'ında. “Acaba Türkiye'den bir haber mi var?" diyerek posta kutusuna koşarken evinin kapısı önünde yığılıp kaldı. Vera’nın dünyası kararıyordu.


Nazım Hikmet, atom reaktöründe atom fizikçilerini niçin azarladı? 
Sovyetler’e yenilen Türk Milli Futbol Takımı’na Nazım Hikmet nasıl üzüldü? 
Nazım Hikmet’le Yaşar Kemal’in buluşmasını engelleyen güç neydi?
Nazım’dan Vera’ya hediyeler. Hıyar turşusu, mantar, zeytin 
Nazım Hikmet,“Tüm yaşamım boyunca komünizmin çabuk kurulacağına inandım. Şimdi bunun için yüzlerce yıl gerektiğini biliyorum” dedi
30.10.1988, Milliyet, Sayfa 1 
Nazım Hikmet'inVatandaşlıktan Çıkarıldığı Bakanlar Kurulu Kararı
Nazım Hikmet’i Türk vatandaşlığından çıkaran Menderes hükümetinin 25.7.1951 gün ve 13401 sayılı kararı ise şöyle: "Pasaportsuz olarak İstanbul'dan Romanya'ya kaçan ve oradan da Moskova'ya giderek havaalanında memleketi aleyhine beyanatta bulunduğu ve mütakiben radyo   yayınların da Türkiye'nin yönetim şekli ve hükümeti idare edenler aleyhine geniş propaganda kampanyasına girişerek komünizmi yaymak maksadını güden neşriyatıyla Sovyet hükümetinin verdiği hizmeti ifa etmekle olan maruf komünist Nazım Hikmet Ran'ın kendisine bu hizmeti terk etmesi hulusunda yapılacak tebligatın da bir fayda vermeyeceği mülahaza edildiğinden Türk vatandaşlığından çıkartılması. İçişleri Bakanlığı'nın 25.7.1951 ve 40945 sayılı yazıtı üzerine 1312 sayılı kanunun 10'uncu maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca 25.7.1951 tarihinde kararlaştırılmıştır."


Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.