Header Ads

Rafadan Tayfa: Y Kuşağının Çocukluk Anıları

Açıkçası evde çocuk olunca film haber belgesel dizi izlemek biraz hayal oluyor. Evdeki küçücük diktatörler sayesinde mecburi yayın akışı çocuk kanalları oluveriyor. Bizde on beş aylık kızımızla beraber, o ne isterse onu izliyoruz. Aslında televizyona bu kadar bağlanmasını istemiyoruz fakat öyle bir çizgi animasyon film var ki… Tüm aile bizim kızdan daha hayran, daha hevesle izliyor; rafadan tayfa ile afacanların mahalle maceralarına dalıveriyoruz.


Rafadan Tayfa çizgi filminin konusu nedir? Rafadan Tayfa çizgi filminin karakterlerinin isimleri? Rafadan Tayfa çizgi filmi nereden izlenebilir? Rafadan Tayfa projesi kime aittir?


ISF STUDIOS gerçekten güzel ve eğitici bir çizgi film hazırlamış. Pepe gibi Lego oyuncak suratıyla basit ve küçük yaş gurubuna hitap eden bir çizgi film değil. Vurdulu kırdılı filmlerin haberlerin hayatımıza iyice sirayet ettiği bu dönemde gelin hep birlikte çocukluğumuza dönelim.

Rafadan Tayfa Ailece izleniyor.

Rafadan Tayfa TRT çocuk kanalında yayınlanıyor.


 Çocukluğumuza dönelim derken bunu çizgi film anlamında değil Rafadan Tayfa'nın yaşadığı mahalleyi ve dönemi kastederek söyledim. Bizim kuşağın kentli çocukluğunu yaşatmışlar Rafadan Tayfa'da. Seksenli yılların sonunda İstanbul’da hayali bir mahallede geçiyor Rafadan Tayfanın hikayesi. Rafadan Tayfa. Akın, Kamil, Hayri ve Mert. Sevim, Hale,kahramanlar sürekli sokaktalar. Misket, futbol, basketbol, tüf tüf, uçurtma uçurma; eski çocukların yaptığı ne varsa bu mahallede mevcut. Sade oyun ve yaramazlık değil; yeri geliyor, deneysel ödevleri sokağa taşıyorlar yeri geliyor, mahalleliye yardım ediyorlar, yeri geliyor yazın hayvanların içebilmesi için su istasyonları kuruyorlar. En önemlisi hayal kuruyorlar ve gerçek birer çocuk gibiler. Hepsi zeki becerikli ve girişimci…


Birde her mahallenin olmazsa olmaz huysuz bir amcası vardır. Rafadan Tayfa'nın huysuz ama yardımsever amcası ise Basri Amca Nusret Çetinel'in sesiyle hayat buluyor.
      Çizgi filmi izlerken karakterler gerçekçi ve sevimli geliyor insana. Grafikler oldukça başarılı. Detay çizimleri,  renkler, karakterlerin canlandırılması çevre, müzikler, seslendirme. Her şey çok iyi, Tabi yerli olması ayrıca gurur verici bir olay…
Hatta yerel bir proje olmasa  bence geliştirilip dünyaya bile açılabilirdi. Şu an Azerbaycanlılar da baya severek izliyorlar.

Çizgi filmi izlerken senaryo yazarı İsmail Fidan'nın kendi çocukluğunu akının gözünden anlattığı hissine kapıldım nedense. Mahallede oynayan ağabeylerde gerçekten de vardı belki. Birebir olmasa da esinlendiği şüphesiz.

  Çizgi film bir kuşağın özeti gibi o dönem ki her çocuğun kendine uygun bir detay bulabileceği bir sürü öğe var Bizim gözümüzle bakanlarda aşağı yukarı aynı detayları görmüşlerdir. Karolardaki taşlardan, direklerin pasından. Kurutulmuş biberden. Ağırlığın etkisiyle eğilmiş tahtadan. Evin buzlu camından, dantellerden hurda arabaya kadar; çocukluğumuzu hatırlatacak yüzlerce detayı başarıyla çizmişler. Bu işin arkasında emekten fazlası olduğunu görebiliyoruz. Karakterlerin bunaltıcı yaz sıcağından, buz gibi havalarda dahi aynı kıyafetleri giymesi gibi kolaya kaçılmış yerler olsa da.  Emeği geçen herkesin eline koluna diline aklına sağlık diyelim.


Bu sayede bizde çocukluğumuzu uzun uzun  anlatmamıza gerek kalmıyor. Rafadan tayfa gibi oynardık desek yeterli. Keşke yeni nesil çocuklarda bu zekaları ile bu sokak deneyimini tadabilseler.

Birazda hayal kurup Rafadan Tayfa'nın  geleceklerine gidelim.

Hayri'nin geleceği biraz parlak duruyor. Siyasetçide olabilir baklava dükkanı zinciri de açabilir. Ne olursa olsun Hayri'nin yüzündeki muziplik ve ışık gitmez sanıyorum.Kamil herkesin beklediği gibi kahraman bakkaldan süpermarkete geçiş bekliyoruz. Tabii BİM A101 ve ŞOK marketler burnunun dibine gelene kadar hikayesi devam eder sonra gene o melül suratla bakınır durur.
Mert şimdilik Sevim'e aşık ama ilerde Sevim'le evlenmez muhtemelen doktor avukat filan olup vur patlasın çal oynasın bir hayat yaşar. Ara sıra facede “ooo resiflerde hayat başka.” “Yeniden Rotterdam.” “New York'ta sonbahar” gibi gezi atraksiyonları görebiliriz. Ne olursa olsun bu üçlü ilerde de arkadaşlığa devam eder.  

Akını da sağlam güzel bir gelecek bekliyor TRT’ye Rafadan Tayfayı çizgi film olarak sunabilir


  
  mert
    
Sevim'de Mert'ten sonra liseyi üniversiteyi bitirir öğretmen olur bir subayla evlenir her Türk için mutlu son budur

Hale de olsa olsa ev hanımı olur üç dört çocuk biri illaki Hayriye benzer hikaye bitmez. Yiğen Hayri'yle devam eder. Çünkü olayın canı Hayridir.

Projenin her şeyi İsmail Fidan. Ben grafik mezunu birini beklerken farklı ve etkileyici bir profil çıktı karşıma.
İsmail Fidan Rafadan Tayfa'nın Proje Sahibi

 Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek Lisansı’nı Ankara Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri Bölümü’nde tamamladı. Üniversite eğitimi boyunca yaklaşık 4 yıl süre ile profesyonel olarak fotoğrafçılık yaptı. İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Kulübü olarak yayınlanan İsabet dergisinde genel yayın yönetmenliği, fotoğraf, tasarım ve dizgi alanlarında görev yaptı. 3D animasyon hayatına üniversite öğrenimi sırasında bitirme tezi olarak “3ds Max Programında Karakter Modelleme ve Canlandırma” adında yaptığı tezle başladı ve bu konuda seminerler verdi. Yurt içi ve yurt dışı birçok projede teknik yönetmenlik yaptı. Ayrıca alanında kendi adına geliştirmiş olduğu, yeni yazılım ve sistemlerle sektöre katkıda bulundu. 2012 yılında ISF STUDIOS ismi ile kendi şirketini kurdu. Halen ISF STUDIOS’da yapımcı ve yönetmenlik yapmaktadır. 

Ne olursa olsun, İsmail Fidan  biz seksenler ve doksanlarda çocuk olan herkesin çocukluğuna mutlaka bir yerlerden dokunmuş bir iz bir anı hatırlatmıştır. En azından kendi çocuklarımıza kendi çocukluğumuzu anlatırken sözden resimden öte bir canlandırma katmıştır. İzlemeyenler varsa şiddetle izlemenizi tavsiye ederiz.

Rafadan Tayfa İzlemek İsterseniz bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.
Rafadan Tayfa İzle
http://www.rafadantayfa.com/bolumlerimiz/

TRT Çocuk kanalının sevilen animasyon dizilerinden Rafadan Tayfa animasyon dizisini seslendiren sanatçılar:
Nusret Cetinel
Levent Kol
Emine Sergen
Seçil Akıncılar
Bülent Yıldıran
Yağmur Sergen
Pervin Ünalp
Hakan Coşar
Şirin Giobbi
Senaryo : İsmail Fidan
Proje İçerik Danışmanı : Can Soysal
Canlandırma Yönetmeni Burak Kalas

Bu arada Rafadan Tayfa'nın takipçilerinin yorumlarını okumak isteyebilirsiniz.
karakterlerin giydiği kıyafetlerin gerçekten de o zamana ait olduğunu bilenlerin yüzünde bir gülümse oluşturuyor bu çizgi dizi.

bakkal raflarında satılan yiyecekler, evdeki dantellerin detayları, o zamana ait ev dekorasyonu, kumaşların ve tabakların üzerindeki desenler, atta oyun alanındaki otlar nasıl hatırlanabilir aklım almıyor. bu nasıl olağanüstü bir hafıza, nasıl bir detaycılık... 

diyaloglar temiz ve yalın bir türkçe ile yazılmış. çocuklara deyimleri öğretmek sıkıntılı bir iştir. ortaokul çağında olup, bilinmesi gereken bir çok deyimi öğrenememiş öğrenciler olmasına rağmen, 3- 4 yaşlarında bir çok çocuğun "etekleri zil çalmak" "tadım tuzum kalmadı" "ödümü patlattın" gibi deyimleri kullanabiliyor olmasında bu çizgi dizinin payı büyük.

böylesine güzel düşünülmüş bir yapımın kıymeti bilinmez diye kaygılanıyorum açıkçası. umarım rekabet, hırs ve şiddet olmadan eğlenceli ve öğretici çizgi diziler yapılabileceğinin kanıtı olan bu animasyon, diğer yapımlara da örnek olur. 

sen kalk kapının arkasında duran elektrik süpürgesini,buzlu camı ve elektrik kesintisine karşı gaz lambasını,apartmanın su borusuna sıkıştırılmış çalı süpürgeyi,basri amca'yı ise, behzat ç.'den hatırladığımız, harun'un otobüs şoförü babası seslendirmektedir. Nusret Çetinel

bu çizgi filmde hayri ile rüstem abi'yi aynı kişi seslendirmektedir. levent kol
mesela terastaki turşu bidonları, kurutmak için asılmış biberler falan çok güzel çizilmiş. yani gerçeğe yakın mekanlar oluşturulmuş.

Rafadan Tayfa'nın havanın aşırı sıcak olduğu bölümünde bile kalın kazaklarıyla geziyorlar. benzer konulu başka bölüm yaparsanız birer tişört giydiriverin :)

Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.