AYRICA GOOGLE SAYFASI AÇMANIZA GEREK YOK. GOOGLE ARAMALARINIZI BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.!

Aliexpress

Aliexpress TR

TANITIMLAR

13 Ekim 2016 Perşembe

AYLI GÜNLÜ SAAT (KOYUN SAATİ)


Onaltıncı ve Onyedinci asırlarda, her sahada olduğu gibi, Türklerde saatçilik de çok ilerlemişti. O zamanlar, şimdiki kol ve cep saatleri yerine, kuşak içine veya boyuna konulan saatler yapılırdı, cep saatlerimizden çok daha büyük olan bu saatlere «koyun saati» denilirdi.

AYLI GUNLU SAAT (KOYUN SAATI)

O zamanın namlı saatçileri, zengin meraklılar için, altın üzerine çeşitli kıymetli taşlar, elmaslarla müzeyyen hakikaten bir sanat nefisesi olan saatler yaparlardı; bu saatlerin bir kısmı da takvimli saatler idi ki  «aylı günlü» denilirdi. 


Yukarıdaki resim, Türk işi bir aylı günlü saatin resmi olup Petervaradin Meydan Muharebesinde şehit olmuş zengin bir Türkün üzerinden  çıkmıştır ve Viyana Müzesindedir: Aşağıdaki kadran saat, yukarıdaki kadran takvimdir, sağda ay, solda gün İsimleri vardır, hepsini okuyacak olursak saat, Muharremin 8 inci cuma günü üçe çeyrek kalayı göstermektedir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

İletişim

Yasal Uyarı

Yasal Uyarı


http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/ sitesinde yer alan her türlü içerik misafir yazarlarının kişisel tecrübeleri, bilgisi ve araştırma sonuçlarına dayanarak oluşturulmuştur. Sadece ve sadece enformasyon amaçlıdır ve asla hekiminizin tıbbi öneri, teşhis ve tedavisinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Sitede verilen her bilginin güncel ve eksiksiz olması için her türlü çaba gösterilmiştir ancak kesinlikle böyle olduğuna dair hiçbir garanti verilmemektedir.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Düşünmek Ve Paylaşmak Alexa Sıralaması