Header Ads

GEZELİM GÖRELİM"SULTANAHMET CAMİİ"

 Sultanahmet Camii 
Şehrin en büyük camii olan Sultanahmet Camii'nin altı minaresi var, çini dekorasyonu nedeniyle "Mavi Camii" olarak da adlandırılıyor. "Mavi Camii" Osmanlı mimarlık sanatının ulaştığı en son noktanın ürünü. Tıpkı dışarıdan görünüşü gibi yapının içi debüyük bir birlik ve yalınlık içinde. Dört görkemli yivli taşıyıcı,tonoz kemerini ve ana kubbenin kenar köşeliklerini taşıyor;


taşıyıcılar aralıklı olmakla birlikte neredeyse kare biçimindeki cemaat yerindebiraz sıkışık duruyor. 20.000'den fazla İznik çinisinin mavi ve beyazı ile Kuran yazmalarının altın sarısı, halıların kızıllığıyla mükemmel bir uyum içinde.Çoğunluğu renkli camlı olan 260'ı aşkın pencere sayesinde dev mekân (51x53 metre) ışıl ışıl aydınlık, ama aynı zamanda da mistik bir loşluk söz konusu.

 Sultanahmet Mosque

The biggest mosque of the city, Sultanahmet Mosque has 6 minarets andcalled as "Blue Mosque" because of its tile decoration. "Blue Mosque" is he production of the top point reached at Ottoman architectural art. Just like its outer appearance, inner part has also a great unity and plainness. Four fluted piers carry the vault arches, the flanking domes and the main dome.Although there are spaces between the piers, they seem a little crowded at theil most square shaped place, where the community gathers. With blue and white colours of more than 20,000 pieces of Iznik tiles, golden yellow of Koran scripts, scarlet of the carpets are in a wonderful harmony. There are more than 260 windows, and most of them have stained glasses. These make the huge place (51x55 m) brighttly lit, but also there is a mystical gloominess.
.Sultanahmet Meydanı. (Sultanahmet)

Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.