Header Ads

Kariye Müzesi (Khora Manastırı)


 İstanbul'un Edirnekapı semtinde bulunan Kariye, kent dışı kırsal alan anlamına gelen Khora sözcüğünden geliyor. Khora Kilisesi, daha önce burada mevcut olan bir şapelin yerine İmparator Justinianus zamanında inşa edilmiş. 


Zamanla harap olan yapı 11. yüzyılda yeniden yapılmış. Kariye Müzesi'ndeki mozaik ve freskler Bizans resim sanatının son dönemine ait 14. yüzyılın en güzel örnekleri. Hz. İsa'nın ve Hz. Meryem'in hayatına ait sahneler yer alıyor. İstanbul fethinden sonra camiye dönüştürülen yapı bugün müze olarak hizmet veriyor.
Chora Museum
Chora is located in Edimekapi region of Istanbul. "Kariye" comes from the word "Chora" that means country side. Chora Church was built during Emperor Justinian's rule, replacing a chapel that was present there in earlier times. As it had been ruined by time, it was rebuilt in 11th century.The mosaics and frescoes at the Chora Museum are the best examples of 14th century, last era of the Byzantium painting art. They contain scenes of lives of Jesus and Virgin Mary. The building that was transformed to a mosque after the conquest of Istanbul, is serving as a museum now.

Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.