Header Ads


GEZELİM GÖRELİM "Süleymaniye Camii ve Külliyesi "


Mimar Sinan'ın "Kalfalık eserim" dediği Süleymaniye Camii vekülliyesi, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Altımedrese, tabhane, imaret, kervansaray, bimarhane, hamam,mektep, oda ve dükkanlar ve Kanuni ile Hürrem Sultan'ın türbelerinden oluşan Süleymaniye Külliyesi, sosyal ve kültürel bağlantıları ile Fatih külliyesinden sonraki en büyük kompleks.
 Süleymaniye Camii ve Külliyesi 


1550-1557 yıllan arasında Kanuni tarafından Mimar Sinan'a yaptınlmış. Avlunun köşelerinde sade ve zarif dört minare yükselmekte. Bu minarelerden ikisi ikişer, ikisi üçer şerefeli. 10 şerefe, Kanuni'nin 10. hükümdar olduğuna işaret. Tamamı organik olan camii planında, hiçbir bölüm diğer bölümün güzelliğine kurban edilmemiş. Kendine özgü eğilimleri olan bir kültürün zevkve geleneklerini yansıtan bu anıt, teknik etkiyi zedelemeksizin mimari ile kaynaşmış aşırılıktan uzak sade bir incelikle süslenmiş.


Süleymaniye Mosque and Külliye
Süleymeniye Mosque and its kulliye, which Architect Sinan called as hiswork of qualified craftsmanship, is one of the best of Islamic architecture.Suleymaniye kiilliye that consists of 6 medreses, tabhane, soup kitchen caravanserai, bimarhane, Turkish bath, Koran school, rooms, shops and tombs of Soleiman the Magnificent and Roxaline (Hurrem Sultan), is the second biggest complex after the complex of Mehmet the Conqueror with its social and cultural connections. It was built by Architect Sinan by the order of Soleiman between 1550-1557. Four plain and elegant minarets are rising inthe corners of the courtyard. Two of these minarets have two external galleriesand the other two minarets have 3.Total 10 gallery are the symbol ofSoleiman's being the 10themperor. With the completelyorganic plan of the mosque, none of the divisions became the victim for the sake of beauty of other divisions. This monument, which demonstrates the taste and traditions of a culture that has its own tendencies, is ornamented with a plain elegancy far from excess united with architectural features without damaging the technical effect 

Tiryaki Çarşısı Sokak (Süleymaniye)

Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.