Header Ads

Antandros Antik Kenti

 Antandros, Avcılar Köyü'nün batısında, 215 m yüksekliğindeki bir tepenin üzerinde kurulu. 1. derece Sit Alanı ilan edilen tepenin üst kısmında kale, batı yamaçlarında ise mezarlık yer alıyor.


Altınoluk'un doğusunda kurulan, günümüzde ise merkezinde yer alan şehrin, toprak üstüne çıkarılmış çok az kalıntısı var. Antandros, Artemis Ormancığı ve Kaplıcalan'nın da dahil olduğu "Astyra" köyünü içine alıyor. Kent, batıda Gargara, doğuda ise Adramiytteion (Edremit Körfezi) ile sınırlı. Doyran Köyü'nün doğu yamaçlarında, taş ocağının hemen üzerinde antik kent kalıntılarına rasdanıyor. Şahinderesi Kanyonu7nda ise sur ve yapı kalıntılan bulunuyor. Bu sarp araziyi, Antandros halkının sığınak olarak kullandığı tahmin ediliyor.

Antandros Antique City

Antandros is located on a 215 tnt high peak on the west of Avcılar village. There is a castle on the peak and a cemetery on the slope of the peak which is declared as the first degree Preserved Site. Only a few ruins are found at excavations in the city, established on the west of Altınoluk. Antandros contains also the "Astyra" village including Artemis Wood and thermal spring. The city is bordered with Gargare in west and AAramiytteion (Edremit Bay) in east. You can come across the ruins of the antique city right upon the stone quarry on the eastern slopes of Doyran Village. There are ruins of city wall and buildings at Şahinderesi Canyon. It is assumed that Antandros folk had been using this steep territory as a shelter.

■ Avcılar Köyü-Altınoluk. (Balıkesir)

Hiç yorum yok

YORUM BIRAKMAK DÜŞÜNMEK VE PAYLAŞMAK İLE İÇ İÇEDİR. LÜTFEN DÜŞÜNDÜKLERİNİZİ PAYLAŞIN. YORUMLARINIZLA DAHA ÇOK PAYLAŞILALIM.

www.nerdenduydun.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.